• Čeština
  • English
  • Deutsch

Mína Mládková

Místo narození: 
České Budějovice
Výstavy v G4 a další výstavy: 
Průřez

Narozena 1969 v Českých Budějovicích

1984-1988: SOU polygrafické, maturitní obor reprodukční grafik-fotograf, Praha

1989-1996: FTVS UK, učitelský obor tv-geografie (magisterské studium), Praha

1996-1998: pobyt v USA

1997: Cuyahoga Community College (Photography class), Cleveland, Ohio, USA

1998-2003: Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě (BcA.)

Je provozovatelkou oděvní galerie Mata Hari v Českých Budějovicích a v Českém Krumlově.

 

Už od prvopočátků práce s fotografií a během studií na FVTS jí zajímalo zachycení tělesnosti, které souviselo částečně i se studiem na Fakultě tělesné výchovy. V této tématice pokračovala i po skončení studia na ITF. Ovlivněna vizuální estetikou tvorby F. Drtikola a E. Westona vytvořila sérii fotografií „Neopiktorialismy” a „Femme fatale” (1998), které vystavila v umělecké kavárně Medúza v Praze a v Galerii Rubikon v Českých Budějovicích.

Fotografickou bakalářskou diplomovou prací (vedoucí práce Jan Pohribný) byly akty, ve kterých řešila vztah tělesné a duchovní roviny dle obrazů „Padlých andělů”. Fotografie vystavila v Galerii Café Ambient v Českých Budějovicích, v roce 2004 (vernisáž zahajoval Pavel Mára). Teoretickou část diplomové práce věnovala tvorbě Miloty Havránkové (vedoucí práce Aleš Kuneš).

V roce 2007 iniciovala spolu s Mirem Švolíkem založení skupiny Jihoženským okem (JO). Členkami skupiny jsou fotografky Mína Mládková, Věra Stuchelová, Radka Doležalová (vystavovali s nimi také fotografky a umělkyně Gabriela Albrechtová, Barbora Bálková, Sylvie Francová), kurátorem výstav je Miro Švolík. Autorky se ve fotografiích věnovaly převážně tématu ženské identity. Od roku 2007 do roku 2009 zrealizovaly 7 skupinových výstav. V Galerii Bazilika, v Galerii Solnice v Českých Budějovicích, v galerii Foma v Hradci Králové, v Radniční věži v Třeboni, v Českém centru v Bratislavě. V rámci těchto výstav vystavovala Mína Mládková soubory „Šípková Růženka”, „Babička v lázních” a „Sen Tygra”.

Od roku 1999 provozuje boutique s designem a módou, kde zastupuje české, slovenské návrhářky a šperkaře. S tím souvisí její zájem o fotografování módy.

V letech 2006 až 2013 se zúčastnila workshopů KontAKTfoto (organizátor Zbyněk Illek, Galerie G4 Cheb). Téma workshopů je akt a portrét. Lektory byly Robert Vano, Tono Stano, Miro Švolík, Vladimír Židlický, Martin Schreiber, Thomas Brenner.

Své fotografie vystavovala také na Chebských dvorcích 2008-2011, které organizuje Galerie G4.

Aktivně spolupracovala s Galerii Bazilika a Galerii Solnice v Českých Budějovicích (2007-2011) a též se podílela na dění a produkční činnosti na fotofestivalu Jihočeský výlov (JV1-JV5), kde se prezentují práce fotografek a fotografů z jižních Čech.