• Čeština
  • English
  • Deutsch

Alžírsko (1964 – 66) a Togo (1975)

Libuše Kyndrová
Dana Kyndrová
Libuše Kyndrová
Dana Kyndrová
Vernisáž
Vernisáž
Vernisáž
Vernisáž
Trvání: 
9. 12. 2011 - 7. 1. 2012
Autoři: 
Dana Kyndrová
Autoři: 
Libuše Kyndrová

Dokumentární fotografie matky a dcery z jejich dlouhodobého pobytu v Africe.


Výstava představuje dvě fotografky - matku a dceru. Obě se vypravily na africký kontinent a zachytily život v jedné z frankofonních zemí. Do Afriky odjely s manželem, respektive otcem Antonínem Kyndrem, který zde v rámci tzv. pomoci socialistických států rozvojovým zemím trénoval volejbal. Libuše fotografovala v letech 1964-1966 v Alžírsku a Dana v roce 1975 v Togu.


Svůj africký soubor vystavila Libuše Kyndrová jako celek veřejně vůbec poprvé v roce 2009, kdy společně s dcerou Danou uspořádaly výstavu Algérie-Togo ve Francouzském institutu v Praze. Dana Kyndrová naopak své fotografie z Toga představila již v roce 1976, tedy rok po jejich vzniku, na své vůbec první autorské výstavě ve výstavní síni FOMA v Praze


Oba soubory se vyznačují silným emocionálním i lidským obsahem, jejich autorky se zaměřují především na život tamních obyvatel a zobrazení přírody pro ně není prioritou. Ocitáme se ve velmi neobvyklém prostředí, což ještě více umocňuje skutečnost, že tyto snímky vznikly v 60. a 70. letech minulého století.