• Čeština
  • English
  • Deutsch

Bretaň / Breizh

Bretaň / Breizh
Bretaň / Breizh
Bretaň / Breizh
Trvání: 
14. 7. 2017 - 27. 8. 2017
Autoři: 
Michel Thersiquel

Rozsáhlá retrospektivní výstava se uskuteční jako pocta nejvýznamnějšímu, již nežijícímu bretonskému fotografovi, srovnatelnému ke tvorbě J. Štreita či J. Koudelky.

Syn hodináře a zároveň fotografa, narozený na bretonském venkově, Michel Thersiquel - zvaný Thersi - zdědil po otci jak úžasnou přesnost z toho prvního, tak mistrné ovládnutí světla z toho druhého.

Ve svých 22 letech si otevřel fotografický obchůdek v Pont Aven, městě malířů, ve kterém se scházeli umělci. Netrvalo dlouho a přední kritici fotografického umění chválili striktnost jeho kompozic, přesnost jeho záběru a dokonalost jeho zvětšenin. Díky tomu, velmi mladý, ve 23 letech, v roce 1971, vystavoval v Bibliothèque Nationale de France v Paříži (Státní knihovna), po boku velikánů jako: Boubat, Cartier-Bresson, Doisneau a dalších.

To, v čem se pozná jeho rukopis, jeho podpis, jeho styl, je, že po víc než 40 let se nikdy neodchýlil od své vůle fotografovat obyčejné lidi svého kraje. Venkovany, dělníky, řemeslníky, rybáře, a zanechal nám několik desítek tisíc fotografií, tvořících ohromnou živou fresku, opravdový historický záznam, ale i ještě něco navíc, to, že se všeobecná lidskost nachází v detailech. Vytvořil Ódu na svou zem - Bretaň.