• Čeština
  • English
  • Deutsch

DIPTYCHY - Mezi nebem a zemí

DIPTYCHY - Mezi nebem a zemí
Trvání: 
3. 3. 2017 - 16. 4. 2017
Autoři: 
Ladislav Šolc

Výstava diptychů chebského rodáka Ladislava Šolce, pořádaná k jeho životnímu jubileu.

Art Centrum Galerie 4 představí výstavu diptychů Ladislava Šolce, který se narodil v roce 1957 v Chebu. Od poloviny 70. let 20. století žije, studuje a pracuje v Praze. Vystudoval televizní a filmovou publicistiku na Fakultě žurnalistiky Univerzity Karlovy v Praze, kde následně získal titul PhDr. Fotografuje od roku 1969. Pozoruhodné dokumentaristické práce vytvořil již jako student v 70. letech 20. století, když fotografoval tehdejší Cheb. Z bohatého archívu postupně vytvořil cyklus šesti výstav pro Chebské dvorky v letech 2011 až 2016 a vlastním nákladem vydal dvě publikace - Jak jsem fotografoval Cheb (Praha, 2015) a Můj Cheb (Praha, 2016). Soubor těchto fotografií je uložen ve sbírce Muzea Cheb.

První diptych vytvořil Ladislav Šolc již počátkem 70. let. Skoro současně také začal fotografovat „nebe nad hlavou”. Větve stromů, jak se potkávají nad jeho hlavou. Jednoho dne se mu toto fotografování začalo zdát příliš jednoduché a zrodilo se nové téma a staronová forma. V jediném okamžiku. Celý život skládá k sobě fotografie. Do jakéhosi harmonizujícího kontrapunktu. V časopisech, v kalendářích, na výstavách. Nachází nové a složitější souvislosti, než jakých je schopen jediný výkřik-výstřel jediné fotografie. Byť by ten fotografický obraz byl sebelepší. Neodbytně ho přitahuje možnost využívat textu, ale i grafiky k tomu, aby vznikalo nové dílo. Syntéza, dialog. Vzniká DIPTYCH.

Z místopisného MEZI NEBEM A ZEMÍ stvořil Ladislav Šolc prostor pro metaforu. Kolem nás je tolik věcí, kterým nerozumíme, které jsou bizarní a překvapující - nebo dokonce nepochopitelné, záhadné.

Fotit začal Ladislav Šolc na Madeiře. Pokračoval v Praze, Berlíně, Krkonoších, Chebu, Rakousku. Vzápětí následovaly dvě výstavy. V místech s poetickými názvy: Apolenka a Carpe Diem. To byl zároveň katalyzátor celého projektu, který dnes představuje už skoro stovku diptychů. Některé zatím dřímají, některé jsou singl a musí jim jako správný družba ještě pořídit partnera. Jiné dvojice zase už dožily a jsou revitalizovány. Nyní jim hledá nové partnery (i partnerky…). Proto se také výjimečně může stát, že diptychy, které znáte z minula, nebo jsou ve velkém katalogu, uvidíte na výstavě v jiném soužití.

Život je změna.