• Čeština
  • English
  • Deutsch

Ohnestrom

Jindřich Čermák,Zruč, 2006
Jiří Veselý, Kladno, 2008
Karel Bláha, Zruč, 2006
Jaroslav Slavík, Olešná, 2010
Trvání: 
3. 6. 2011 - 29. 6. 2011
Autoři: 
Jaroslav Slavík
Autoři: 
Jindřich Čermák
Autoři: 
Jiří Veselý
Autoři: 
Karel Bláha

Výstava stejnojmenné tvůrčí skupiny mladých českých fotografů - Karel Bláha Jindřich Čermák Jaroslav Slavík Jiří Veselý

Čtyřčlenná skupina Ohnestrom nijak neusiluje o status „oficiální” skupiny a je spíše společenstvím přátel. Jejich tvorba má společný základ v přístupu k technice, ve volbě témat nebo pojetí fotografování. Všichni členové tíhnou k větším formátům negativu a používají středo- a velkoformátové přístroje. Černobílé negativy i fotografie zpracovávají ručně.

 

Shodují se v okouzlení jistým druhem estetiky, kterou vytváří patina, která přechází v zánik materiálu. Fotografují povrhy materiálů, tvarové kompozice ze všedních motivů nebo takové, které jsou poznamenány určitým stupněm zkázy. Své motivy nacházejí na místech, jako je muzeum letadel a vojenské techniky ve Zruči u Plzně, kovošrot v Plzni, Vojtěšská huť na Kladně, hřbitovy v Plzni, berounský kovošrot, vysloužilý mlýn ve Strašicích nebo opuštěný zámek na Rakovnicku.

Slovy autorů: „Pustili jsme se do pokusu, kdy každý z nás vyfotografoval libovolný snímek, který poštou poslal dalšímu v pořadí bez jakéhokoli komentáře. Příjemce si obrázek prohlédl, nechal jej na sebe působit a pokusil se jej fotograficky převyprávět. Hotový snímek opět vložil do obálky a poslal třetímu. Třetí v řadě zopakoval postup a předal fotku poslednímu autorovi. Tím se série uzavřela a vznikl soubor fotografií, který získal na zajímavosti překvapivým vývojem tématu.”